دستور جلسات و مصوبات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در سال 1400

شصتمین جلسه شورا مورخ 26/01/1400

دستور جلسه

شرح دستور

گزارش کارشناسی

مصوبه

نوع مصوبه

توضیحات و اقدامات

برنامه ریزی در راستای تحقق شعار سال

مقرر شد کارگروه تحقق شعار سال به ریاست استاندار ذیل شورای گفتگو تشکیل و موضوعات سال جاری در راستای تحقق شعار سال در این کارگروه بررسی و پیشنهادات جهت پشتیبانی های لازم برای اجرای آن و رفع موانع از طریق شورای گفتگو پیگیری و اجرایی گردد.

استانی

پس از انتصاب جناب آقای مهندس طبیب زاده به عنوان جانشین استاندار در کارگروه تحقق شعار سال، کار گروه تشکیل شد. اولین جلسه کارگروه در تاریخ 09/02/1400 با موضوعات ارائه گزارش مرکز مدیریت کسب و کار اتاق، اقدامات انجام شده در راستاي تحقق شعار سال، رونمایی از داشبورد مدیریتی شاخص محیط کسب وکار و ارائه پیشنهادات در خصوص شرح وظایف و اهداف کارگروه برگزار شد. در دومین جلسه کارگروه که در تاریخ 29/02/1400 برگزار شد به بررسی مشکلات شرکت شهرکهای صنعتی با سازمان های اجرایی استان (برق، آب و گاز) پرداخته شد. در سومین جلسه کارگروه نیز که در تاریخ 13/03/1400 برگزار شد مشکلات ناشی از اثرات خاموشی برق بر صنایع استان بررسی شد.

مصوبات جلسات کارگروه به شرح زیر بوده که تحت عنوان “اولین سند کارگروه تحقق شعار”، با توجه به اهداف برگزاری جلسات کارگروه مذکور، مبنی بر بررسی موضوعات مرتبط با تحقق شعار سال و پیگیری و اجرایی نمودن اقدامات پیشنهادی جهت احصاء پشتیبانی و رفع موانع موجود در این حوزه، خروجی و دستاورد های جلسات برگزار شده و همچنین اقدامات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان در راستای تحقق این شعار، گرد آوری شده است.

تصویب شرح وظایف و اهداف کارگروه

اعلام گزارش جلسه شرکت شهرکهای صنعتی استان کرمان با مدیران شهرکهای صنعتی زیر مجموعه در خصوص میزان برق مصرفی هر یک از واحد ها، میزان برق قابل کاهش و برنامه پیشنهادی در این راستا

اعلام توافقات شرکت برق منطقه ای استان با صنایع بزرگ در کارگروهی با ریاست معاون عمرانی استانداری

اعلام میزان مصرف شهرک های صنعتی در ساعات پیک بار و همچنین میزان کاهش مد نظر در این ساعات توسط شرکت های توزیع برق شمال و جنوب

محاسبه هزینه خاموشی صنایع بر اساس روش های علمی و تهیه مدل های بهینه مصرف انرژی و صرفه جویی، در برنامه ای بلند مدت، توسط اتاق بازرگانی

اعلام موضوع “بررسی اثرات خاموشی برق بر صنایع استان” در شورای تامین استان و بررسی، جمع بندی و ابلاغ نهایی موضوع ذکر شده توسط اتاق بازرگانی

تسهیل در واگذاری زیر ساخت های آب، برق و گازبه شهرک های صنعتی استان

موضوع قطعی برق و خسارات وارد شده به فعالین اقتصادی (موضوع 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آیین نامه اجرایی آن) که طی نامه شماره 2594/27/ص مورخ 24/03/1400 توسط دبیرخانه شورای ملی استعلام شده بود، در سومین جلسه این کارگروه در تاریخ 13/03/1400مورد بررسی قرار گرفته بود که نتایج آن طی نامه شماره 919/130/1400 مورخ 03/04/1400به دبیرخانه شورای ملی ارسال گردید.

شصت و یکمین جلسه شورا مورخ06/03/1400

بررسی راه های توسعه فعالیت های دانش بنیان استان کرمان به لحاظ زیرساخت، تامین منابع و فرهنگ سازی

 

با توجه به عدم وجود مراكز مطالعات تخصصي بخش خصوصي جهت انجام فعاليت و مطالعات پژوهشي و ايجاد بانك اطلاعاتي قابل استفاده و نبود مراكز تخصصي جهت ارائه مشاوره هاي لازم در تمامی حوزه هاي فعالیت های دانش بنیان مقرر شد اتاق بازرگاني با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پارك علم و فناوري و بخش خصوصی طی مدت 6 ماه مراكز مشاوره و مطالعات خصوصي در حوزه هاي تخصصي كسب و كار، مالكيت فكري و ارزش گذاري، اخذ مجوزها و استاندارد، صادرات، تجاري سازي و فروش و … را راه اندازی نماید.

استانی

مکاتبات لازم با مرکز نوآوری و شتابدهی تگ، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پارک علم و فناوری و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

اطلاعات 8 شرکت که از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مجوز مرکز مشاوره کارآفرینی دریافت نموده اند و در حال حاضر مشغول ارائه مشاوره تخصصی در حوزه کسب و کار در سطح استان می باشد، توسط آن اداره کل محترم در اختیار دبیرخانهقرار گرفته است.

مرکز نوآوری و شتابدهی تگ نیز اعلام نموده است که آن مرکز به عنوان کارگزار توانمندسازی استان کرمان در حوزه آموزش و مشاوره در 23 خدمت مجوز لازم را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی اخذ کرده (که در لینک https://bizservices.ir/contractors/843/2 قابل مشاهده می باشد) و آمادگی خود را درخصوص کلیه نیازهای مشاوره ای و آموزشی متقاضیان با بهره گیری از تیم فنی، منتورینگ و مشاوره ای مجرب اعلام نموده است.

اتاق بازرگانی نیز در قالب برگزاری دوره های تربیت مشاور و دوره های تخصصی مورد نیاز برای مشاوره شرکت های دانش بنیان با حضور اساتید مطرح کشور از این برنامه حمایت را بعمل می آورد.

دانشگاه ولیعصر رفسنجان نیز با مشاورین و متخصصین بری اراوه مشاوره به واحدهای فنآور قراردادی را منعصد نموده است.

با عنایت به زمان بر بودن اجرایی شدن مصوبه، اقدامات لازم در حال انجام و موضوع در دست پیگیری است.

با توجه به کمبود نيروي انساني متخصص جهت رشد و توسعه شركت هاي دانش بنيان مقرر شد نیازسنجی مهارت های مورد نیاز نیروی انسانی شرکت های دانش بنیان و فناور توسط انجمن شرکت های دانش بنیان طی مدت 3 ماه انجام و دوره های آموزشی کوتاه مدت جهت افزایش مهارت های عمومی، حرفه ای و تخصصی در زمینه های مورد نظر در قالب تفاهم نامه سه جانبه ای میان انجمن شرکت های دانش بنیان، دانشگاه شهید باهنر و سازمان فنی وحرفه ای توسط دانشگاه شهيد باهنر و سازمان فني و حرفه اي طی مدت 9 ماه برگزار شود.

مکاتبات لازم با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای، دانشگاه شهید باهنر کرمان و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

تفاهم نامه سه جانبه مابین انجمن شرکت های دانش بنیان استان، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و دانشگاه شهید باهنر کرمان جهت مهارت آموزی نیروهای انسانی و تقویت منابع شرکت های دانش بنیان منعقد شده است.

مراکز هدایت شغلی و آموزش دوره های مهارتی در دانشگاه تاسیس شده است و در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا دوره های مهارت افزایی به صورت مجازی برگزار می شود.

مقرر شد با توجه به عدم ارتباط موثر فارغ التحصيلان دانشگاهي با كسب و كارهاي مرتبط و عدم اطلاع از نيازمندي هاي شغلي صنايع و شركت هاي فناور در حوزه هاي مختلف، مراكز كاريابي در دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه ها توسط دانشگاه ها و با همکاری اداره کار طی مدت یکسال راه اندازي و اطلاعات متقاضی و درخواست دهنده بصورت تخصصی تکمیل شود.

مکاتبات لازم با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه آزاد جیرفت و دانشگاه ولیعصر رفسنجان و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت اعلام نموده است در آستانه راه اندازی مرکز رشد، سرای نوآوری و شرکت های دانش بنیان از طریق عقد تفاهم نامه با شرکت های موجود و خصوصا کشاورزی و گلخانه محور می باشد و با عنایت به زیر ساختهای عظیم کشاورزی و دولتی آمادگی کامل برای جذب سرمایه گذار و همکاری با کلیه نهادهای خصوصی در این دزمینه را دارا می باشد.

دانشگاه شهید باهنر نیز اعلام نموده تفاهم نامه همکاری با انجمن صنفی کاریابی های استان کرمان انجام شده است وبا توجه به عدم خضور دانشجویان در دانشگاه به دلیل ادامه شیوع کرونا، در حال حاضر امکان استقرار مرکز کاریابی در دانشگاه وجود ندارد.

دانشگاه ولیعصر رفسنجان نیز راه اندازی مرکز کاریابی در دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه و کمک به تاسیس کانون شکوفایی خلاقیت در سطح شهرستان را در دستور کار دارد

به منظور ایجاد توازن در توسعه زير ساخت هاي لازم در حوزه فناوري مبتني بر ظرفيت هاي منطقه اي در سطح استان جهت استقرار شركت هاي فناور مقرر شد:

·پهنه فناوري براي شهر كرمان توسط پارک علم و فناوری و با همکاری شهرداری تعیین و پس از تعیین محل جغرافیایی توسط شهرداری، اقدامات لازم جهت اخذ مجوزهای لازم توسط پارک علم و فناوری طی مدت5 ماهانجام شود.

·پارک علم و فناوری با همکاری استانداری اقدامات لازم جهت اختصاص ساختمان هاي بلا استفاده سازمان هاي دولتي جهت استقرار شركت هاي دانش بنيان و فناور در سطح استان را طی مدت 4 ماه انجام دهد.

مکاتبات لازم با استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، پارک علم و فناوری، شهرداری،کمیسیون ماده 5 قانون شورای عالی شهرسازی و معماری و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

در خصوص تخصیص ساختمان های بلا استفاده سازمان های دولتی جهت استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور اداره کل راه و شهرسازی اعلام داشته است که اسناد ساختمان های دولتی در خزانه نگهداری شده و مسئول شناسایی ساختمان های مازاد بر نیاز ادارت دولتی اداره کل اقتصادی دارایی است.

همچنین مدیر کل دفتر فنی امور عمرانی و حمل و ترافیک استانداری نیز طی مکاتبه شماره 6305/41/48 مورخ 26/03/1400 لیست این ساختمان ها را استعلام نموده اند.

با عنایت به زمان بر بودن اجرایی شدن مصوبه، اقدامات لازم در حال انجام و موضوع در دست پیگیری است.

به منظور استفاده مناسب از خدمات، محصولات و ظرفيت شركت هاي فناور و دانش بنيان در صنايع و سازمانهاي دولتي استان كرمان مقرر شد:

·اتاق بازرگانی با همکاری انجمن شرکتهای دانش بنیانبانك اطلاعاتی از شرکت های فناور و دانش بنیان استان را طی مدت 2 ماه ایجاد نموده و پارک علم و فناوری ضمن رتبه بندی شرکت ها، معرفي شرکت ها به صنايع و اعلام نيازمندي صنايع به این شركت ها را طی مدت 2 ماه انجام دهد.

·پارک علم و فناوری با همکاری معاونت اقتصادي استانداري مكاتبات لازم در خصوص عدم استفاده از محصولات و خدمات شركت هاي فناور و دانش بنيان خارج از استان را انجام و پيگيري لازم طی مدت 3 ماه صورت پذيرد.

مکاتبات لازم با معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، پارک علم و فناوری، مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق، واحد کسب و کار اتاق و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

بانک اطلاعاتی شرکت های دانش بنیان استان کرمان به تفکیک حوزه فعالیت، محصولات دانش بنیان، نوع دانش و آدرس و شماره تماس شرکت ها تهیه و در سایت انجمن بارگزاری و نحوه ارتباط شرکت های دانش بنیان با صنایع استان با همکاری مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق بازرگانی در حال بررسی و اقدامات لازم می باشد.

به منظور برنامه ریزی برای عدم استفاده از محصولات و خدمات شركت هاي فناور و دانش بنيان خارج از استان نیز پارک علم و فناوری در پاسخ به استعلام معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری محصولات و خدمات شرکت های استان را اعلام نموده است.

به منظور تقويت صندوق پژوهش و فناوری جهت ارائه تسهیلات و تامين مالي شركت های دانش بنیان پیشنهاد می شود:

·صندوق پژوهش و فناوری پیگیری لازم را در خصوص تعیین صندوق پژوهش و فناوری به عنوان عاملیت تسهیلات تبصره 18 و تسهیلات استانی و کمک های بلاعوض را طی مدت 3 و همچنین پیگیری و هماهنگی لازم با صنایع بزرگ استان را جهت اختصاص بخشی از بودجه خود به صندوق به عنوان عاملیت پرداخت طی مدت 3 ماه انجام دهد.

·صندوق پژوهش و فناوری اقدامات لازم جهت افزایش سقف خط اعتباري صندوق به طور ویژه برای شركت هاي دانش بنيان را طی مدت 6 ماه انجام دهد.

مکاتبات لازم با جناب آقای دکتر پورابراهیمی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک های صنعتی، صندوق پژوهش و فناوری، واحد کسب و کار اتاق و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

با عنایت به زمان بر بودن اجرایی شدن مصوبه، اقدامات لازم در حال انجام و موضوع در دست پیگیری است.

به منظور آشنايي و فرهنگ سازی جامعه با مفاهيم و خدمات حوزه فناوري نظير فرهنگ كسب و كار فناورانه، اقتصاد دانش بنيان و … مقرر شد صدا و سيما و شهرداري در خصوص اطلاع رساني محتواهاي پيشنهادي پارك علم و فناوري طی مدت 3 ماه اقدام نمايند.

مکاتبات لازم با پارک علم و فناوری، شهرداری، صدا و سیما و انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان انجام شده است.

با عنایت به زمان بر بودن اجرایی شدن مصوبه، اقدامات لازم در حال انجام و موضوع در دست پیگیری است.

پیشنهاد بررسی پیش نویس اصلاح قانون شرکت های دانش بنیان

 

 

 

با عنایت به اینکه اصلاح قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مجلس یازدهم در دستور کارکمیسیون‌های صنایع، اقتصادی و آموزش و تحقیقات مجلس قرار گرفته است مقرر شد کارگروهی با محوریت اتاق کرمان و با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی، دانشگاه ها، مراکز تخصصی، انجمن و شرکت های دانش بنیان، پارک علم و فناوری و … تشکیل و با بررسی متن فعلی پیش نویس اصلاح قانون شرکت های دانش بنیان و حمایت از تولیدات آن ها، پیشنهادات و نظرات کارشناسی در راستای اصلاح موادی از این قانون جهت پیگیری ظرف مدت 20روز به جناب آقای دکتر پورابراهیمی، رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شود.

ملی

دبیرخانه شورا با همکاری انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان به بررسی موضوع و برگزاری جلسه های کارشناسی در تاریخ 20/03/1400، 22/03/1400 و 23/03/1400 اقدام نمود.

جلسات مطرح شده با حضور نمایندگانی از انجمن شرکت های دانش بنیان استان کرمان، پارک علم و فناوری، مرکز نوآوری و شتابدهی تگ و مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان تشکیل و پس از بحث و بررسی مواد پیش نویس طرح جهش تولید دانش بنیان، پیشنهادات احصا شده طی نامه ای به جناب آقای دکتر پورابراهیمی تقدیم شد. (نامه شماره 833/130/1400 مورخ 29/03/1400 که رونوشت آن نیز به دبیرخانه شورای ملی ارسال شده است.)

شصت و دومین جلسه شورا مورخ20/03/1400

بررسی مسائل و مشکلات مشاغل خرد و خانگی در استان و ارائه راهکارهای پیشنهادی

 

 

 

 

 

 

به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص مزایای راه اندازی کسب و کارهای خانگی و حمایت های دولتی مرتبط با آن و توسعه فرهنگ مشاغل خانگی پیشنهاد می شود اتاق بازرگانی محتوای مورد نیاز را ظرف مدت دو ماه تهیه و جهت ساخت و پخش مستند در اختیار صدا و سیمای مرکز کرمان قرار دهد.

استانی

مکاتبه لازم با نماینده محترم هیات مؤسس انجمن مشاغل خانگی استان کرمان در خصوص تهیه محتوا و هماهنگی با صدا و سیمای مرکز کرمان انجام شده و اقدامات زیر در دستور کار است:

1.معرفی 20 نفر از افراد موفق در حوزه مشاغل خانگی به صدا و سیما تا پایان شهریور ماه

2.تشکیل کارگروه تأمین محتوا با محوریت مرکز کسب و کار اتاق و سازمان های مربوطه و تدوین اولین بسته محتوایی در خصوص مشاغل خانگی و پخش آن از طریق صدا و سیمای استان تا پایان شهریور ماه

در این خصوص جلسه ای با حضور نماینده هیات موسس انجمن، تهیه کنندگان برنامه های تلوزیونی سازمان صدا و سیمای مرکز کرمان، مرکز کسب و کار اتاق برگزار و مقرر گردید واحد کسب و کار اتاق تعدادی از واحدهای تولیدی عضو اتاق (نه صرفاً مشاغل خانگی) برای تهیه برنامه تلوزیونی به صدا و سیما معرفی نموده و هماهنگی های لازم را در فاز اول برای شهر کرمان و در فاز دوم برای کل استان فراهم نماید که این امر در حال پیگیری و انجام می باشد.

تاکنون لیست اسامی و اطلاعات تماس 12 واحد اقتصادی برای تهیه کندده برنامه های صدا و سیمای کرمان به منظور تولید برنامه های با موضوع معرفی کارآفرینان موفق استان ارسال شده است و معرفی 4 واحد اقتصادی دیگر از طریق کمیسیون بازرگانی اتاق نیز در دست پیگیری می باشد

با عنایت به نبود تشکل تخصصی در حوزه کسب و کارهای خانگی پیشنهاد می شود اتاق بازرگانی ظرف مدت دو ماه نسبت به تشکیل انجمن کسب و کار های خانگی به عنوان یکی از تشکل های تخصصی زیر مجموعه، اقدامات لازم را انجام دهد. تا امکان استفاده از ظرفیت های غیر دولتی مانند سازمان های مردم نهاد، تعاونی ها و … در حمایت و پشتیبانی از کسب و کارهای خانگی فراهم شود.

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 20/03/1400، هماهنگی های لازم جهت تشکیل انجمن با نماینده محترم هیات مؤسس انجمن کسب و کارهای خانگی انجام شده است. مدارک لازم جهت اخذ موافقت اصولی و پس از آن برگزاری مجمع مؤسسین و شکل گیری انجمن در حال جمع آوری می باشد.

با توجه به نبود فضای مناسب جهت عرضه محصولات تولیدی صاحبان کسب و کارهای خانگی پیشنهاد می شود شهرداری های سراسر استان ظرف مدت سه ماه نسبت به اختصاص مکان مناسب به تناسب تعداد و تنوع کسب و کار های خانگی جهت عرضه محصولات تولیدی اقدامات لازم را انجام دهند.

مکاتبه لازم با سازمان همیاری شهرداری های استان کرمان انجام شده است.

علیرغم پیگیری مکرر و عدم دریافت پاسخ، موضوع همچنان در دست پیگیری می باشد.

با توجه به فرآیند دشوار تشکیل پرونده مالیاتی برای متقاضیان مستقل مشاغل خانگی که بعضاً باعث انصراف آنها می شود، پیشنهاد می شود امور مالیاتی ظرف مدت یک ماه فرآیند تشکیل پرونده مالیاتی این متقاضیان را تسهیل نماید.

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 20/03/1400، مکاتبه لازم با اداره کل امور مالیاتی استان انجام شده است.

اداره امور مالیاتی طی مکاتبه ای در خصوص تسهیل و تسریع در امور مربوط به ثبت نامه الکترونیک مؤدیان مالیاتی با توجه به اصلاحات و تغییرات صورت گرفته در خدمات الکترونیک مالیاتی، اعلام داشته است مودیان جهت استفاده از خدمات الکترونیک مالیاتی نیازی به بازدید میدانی و حضور در اداره امور مالیاتی جهت تشکیل پرونده فیزیکی و انجام تکالیف قانونی را نداشته و کلیه گام های ثبت نام الکترونیک به صورت الکترونیک بوده و بلافاصله بعد از تایید اطلاعات در سامانه ثبت نام الکترونیک امکان استفاده از سرویس های گوناگون را خواهد داشت.

این موضوع تا حصول نتیجه مطلوب در دست پیگیری است.

با توجه به مقررات سخت و دشوار بانک ها در خصوص ارائه وثایق بانکی جهت پرداخت تسهیلات به متقاضیان مستقل راه اندازی مشاغل خانگی، متقاضیان مستقل راه اندازی کسب و کارهای خانگی توانایی تامین وثائق بانکی جهت دریافت تسهیلات را ندارند. با توجه به اینکه حداکثر مبلغ تسهیلات پرداختی به متقاضیان مستقل راه اندازی کسب و کارهای خانگی مبلغ 500 میلیون ریال می باشد، پیشنهاد می شود کمیسیون هماهنگی بانک های استان اقدامات لازم را جهت پذیرش حساب یارانه ها یا سهام عدالت متقاضی به عنوان وثیقه تسهیلات اعطایی انجام دهد.

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 20/03/1400، مکاتبه لازم با دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان انجام شده است.

کمیسیون هماهنگی بانک ها طی نامه ای اعلام داشته است بخشی از مبلغ یارانه ها به دلیل پرداخت تسهیلات قبلی اقساط آن ها از مبلغ یارانه واریزی کسر می شود. لذا در صورتیکه سرپرست خانوار در بانک مربوطه قصد اخذ تسهیلات داشته باشد متناسب با مانده یارانه تصمیم گیری می نماید و اطمینان از پایداری آن باید استعلام شود. سهام عدالت به دلیل شرایط خاص نیاز به ساز و کار از طریق مرکز دارد که پذیرش آن فعلاً توسط بانک ها در استان وجود ندارد.

با عنایت به اینکه این موضوع در سطح استان قابل حل نمی باشد، بنابر ضرورت پیشنهاد می شود این موضوع از طریق طرح در شورای گفتگوی ملی پیگیری شود.

راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی ملی در حوزه مشاغل خرد و خانگی (موضوع ماده 10 دستورالعمل اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی)

 

 

 

با توجه به نبود فضای مجازی جهت عرضه محصولات تولیدی صاحبان کسب و کارهای خانگی پیشنهاد می شود موضوع راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی ملی (موضوع ماده 10 دستورالعمل اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی) در زمینه های بازاریابی، خرید و فروش الکترونیکی، ظرف مدت یک ماه از طریق شورای گفتگوی ملی پیگیری و نتایج حاصله به دبیرخانه شورای استان اعلام شود.

ملی

موضوع به دبیرخانه شورای ملی منعکس شده است

دبیر خانه شورای گفت و گوی ملی طی مکاتبه شماره 5115/10/ص مورخ 13/06/1400 با وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت خواستار بررسی موضوع اجرای ماده 10 دستورالعمل اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و مساعت جهت ایجاد پایگاه اطلاع رسانی ملی شده اند.

تعیین تقویم تشکیل جلسات شورا در سال 1400

در اجرای ماده 3 دستورالعمل “تشکیل و نحوه اداره جلسات شوراهای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی” مقرر شد جلسات شورا در آخرین پنجشنبه هر ماه (به شرح تاریخ های زیر) در محل اتاق بازرگانی برگزار شود.

نیمه اول سال

نیمه دوم سال

26/01/1400

29/07/1400

30/02/1400

28/08/1400

20/03/1400

25/09/1400

24/04/1400

30/10/1400

21/05/1400

28/11/1400

25/06/1400

26/12/1400

 

استانی

با ارسال صورتجلسه به تمام اعضای شورای گفت­و­گوی دولت و بخش خصوصی استان، تقویم زمانی جلسات در دستور کار جلسات مدیران استان قرار گرفته است.

لازم به ذکر است تقویم برگزاری جلسات نیز در قسمت شورای گفت و گوی سایت اتاق بازرگانی کرمان نیز بارگزاری شده است.

سایر توضیحات:

* به منظور اجرایی شدن مصوبه شورا مبنی بر ایجاد 12 هزار فقره شغل در حوزه مشاغل خانگی بدون استفاده از منابع بانکی (تأمین منابع توسط معین های اقتصادی و موجودی قرض الحسنه در بانک رسالت) با نظارت اتاق بازرگانی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، مسئولیت اجرای این طرح به مرکز کسب و کار اتاق کرمان محول شد و پس از برگزاری جلسات مشترک با کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان، تهیه شیوه نامه دریافت تسهیلات متقاضیان راه اندازی و توسعه مشاغل خانگی استان و تهیه پلت فرم مدیریت اجرای طرح مشاغل خانگی در بستر پنجره واحد، تقسیم کار زیر انجام و در حال اجرا می باشد.

  1. معرفی افراد متقاضی دریافت تسهیلات از سوی دستگاه های متولی این حوزه و نمایندگان محترم مجلس
  2. درج اطلاعات متقاضیان در سامانه توسط دستگاه های متولی
  3. تهیه و ارسال گزارش تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان توسط بانک رسالت تا پایان شهریور ماه برای دبیرخانه کمیته بررسی تسهیلات مشاغل خانگی
  4. تهیه دستورالعمل تسهیل در پرداخت تسهیلات با توجه به شرایط جاری حاکم بر شبکه بانکی (اخذ وثایق، تضمین ها، مدت زمان تنفس، مدت زمان بازپزداخت و ….) توسط نمایندگان بانک و اتاق

شصت و سومین جلسه شورا مورخ24/04/1400

ارائه گزارش عملکرد کارگروه تحقق شعار سال ذیل شورا، موضوع مصوبه شصتمین جلسه شورا مورخ 26/01/1400

 

 

 

 

 

 

به منظور تکمیل هر چه بهتر گزارشات کارگروه تحقق شعار سال مقرر گردید واحدهای “تجهیز شده و غیر فعال”، “واحدهایی که با زیر ظرفیت تولید در حال فعالیت و تولید هستند” و “واحد هایی با پیشرفت فیزیکی بالا” نیز مورد بررسی و عارضه یابی قرار گرفته و نمایندگان تام الاختیار دستگاه ها به تناسب موضوع مورد بررسی در جلسات تخصصی کارگروه حضور یابند. همچنین برای پیگیری موضوعات و ارائه گزارش نتایج به دست آمده بازه زمانی در نظر گرفت. و اطلس آسیب شناسی بنگاه های استان تهیه شود.

استانی

مکاتبه لازم به مرکز کسب و کار اتاق انجام و اقدامات لازم در دست پیگیری و انجام است.

رونمایی از سامانه هوشمند قوانین

به منظور تکمیل هرچه بهتر سامانه هوشمند قوانین و جامعیت آن به قوانین و مقررات حوزه مالیاتی، تامین اجتماعی، بانک و سایر حوزه های مرتبط با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی پیشنهاد می شود کلیه سازمان ها و ارگان ها تمامی بخشنامه ها، دستورالعمل ها، آیین نامه ها، شیوه نامه ها و …. در حوزه اقتصادی مربوطه را جهت بارگزاری در سامانه برای دبیرخانه شورا ارسال نمایند.

استانی

با عنایت به اهمیت موضوع در تاریخ 03/05/1400 طی مکاتبه شماره 1222/130/1400از استاندار محترم درخواست شد تا در این خصوص امر به اقدام نمایند.

پیرو آن معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز طی مکاتبه شماره 10709/5/68 مورخ 08/06/1400 از تمامی دستگاه ها و ارگان ها درخواست نموده اند تا اطلاعات مربوطه را جهت بارگزاری در سامانه هوشمند قوانین “داتا” برای دبیرخانه شورا ارسال نمایند.

اداره کل گمرکات استان نیز در پاسخ به مکاتبه فوق اعلام داشته است از پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین ومقررات کشور به آدرس dottic.ir بهره برداری گردد. همچنین آدرس کوتاه بخشنامه های گمرک حمهوری اسلامی ایرن در آن سامانه https://dottic.ir/cat/399 می باشد.

با توجه به توضیحات جناب آقای عرب نژاد در خصوص “دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری و عدم حذف سود مرکب”، “حذف مقررات مربوط به اقاله واحدهای تملک شده از سوی بانک ها” و “عدم اعمال مقررات حذف وجه التزام تاخیر تادیه پلکانی نسبت به تسهیلات قبل از تاریخ 07/07/1394” مقرر گردید گزارش موارد نقض قانون و عدم اجرای آن طی نامه ای به کمیسیون اقتصادی مجلس جهت پیگیری و بررسی ارسال شود.

گزارش موارد مذکور در تاریخ 29/04/1400 طی مکاتبه شماره 1190/130/1400 برای جناب آقای دکتر پورابراهیمی ارسال گردید.

بررسی پیشنهادات اداره کل منابع طبیعی استان مبنی بر تفویض اختیارات به استان در حوزه های واگذاری امور اراضی در فرایند تامین زمین مورد نیاز پروژه ها

با عنایت به تفاوت سقف اختیارات تخصیص و واگذاری اراضی در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان امور اراضی جهت طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی با پیشنهاد اصلاح بخشنامه شماره 1152/1/95 مورخ 24/01/1395 سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نحوی که سقف تخصیص اراضی برای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی در استان به میزان 200 هکتار به استان تفویض شده و به تبع آن نیز بخشنامه سازمان امور اراضی در خصوص سقف اختیارات مجوز واگذاری برای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی زیر 200 هکتار به استان تفویض شود، موافقت شد و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

ملی

پیشنهادات در سطح ملی به دبیرخانه شورای گفت وگوی ملی ارسال شده است.

دبیرخانه شورای ملی طی مکاتبه شماره 4965/27/ص مورخ 09/06/1400 با جناب آقای فیروزی رئیس مرکز مطالعات و پایش بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، درخواست بررسی و قرار گرفتن موارد پیشنهادی شورای گفت و گوی استان در خصوص تسهیل صدور مجوز تخصیص اراضی و فرایند تامین زمین مورد نیاز پروژه های کشاورزی و غیر کشاورزی در دستور کار هیات مقررات زدایی را نموده است.

در خصوص موضوع محدودیت های تخصیص اراضی با پوشش گیاهی خاص، موضوع ماده 9 دستورالعمل ضوابط استعداد یابی و تخصیص اراضی، پیشنهاد شد دستورالعمل ضوابط استعداد یابی و تخصیص اراضی به نحوی اصلاح شود که صدور مجوز تخصیص صرفاً برای اراضی دارای پوشش مرتعی خاص، به کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تفویض گردد و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

بررسی پیشنهادات اداره کل منابع طبیعی استان مبنی بر تفویض اختیارات به استان در حوزه های واگذاری امور اراضی در فرایند تامین زمین مورد نیاز پروژه ها

با توجه به دستورالعمل ضوابط استعداد یابی و تخصیص اراضی و نحوه تخصیص اراضی واقع در محدوده طرح های مرتعداری مصوب و دارای قرارداد با دولت که صرفاً فقط برای یک بار استان اجازه تخصیص اینگونه اراضی را داشته و مشکلات پیش روی استعلام مجوز عبور خطوط انتقال (برق، گاز، آب، مخابرات و …) از دفتر فنی امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با پیشنهاد اصلاح دستورالعمل ضوابط استعداد یابی و تخصیص اراضی به نحوی که مجوز واگذاری های اراضی واقع در محدوده طرح های مرتعداری مصوب و دارای قرارداد با دولت زیر 5 هکتار و همچنین مجوز عبور خطوط انتقال (به هر تعداد که باشد) صرفا با تائید کمیته فنی استان، به استان تفویض شود. و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

ملی

در خصوص نحوه تخصیص و واگذاری اراضی واقع در عرصه های بیابانی پیشنهاد می شود ضوابط فنی و اجرایی تخصیص و واگذاری اراضی در محدوده طرح های مصوب بیابان ابلاغی شورای عالی جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به نحوی اصلاح شود تا به جز درخواست تخصیص در محدوده جنگل های دست کاشت مناطق بیابانی، برای سایر موارد اختیار صدور مجوز تخصیص از کمیته فنی دفتر بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تفویض گردد. و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

پیشنهادات در سطح ملی به دبیرخانه شورای گفت وگوی ملی ارسال شده است.

دبیرخانه شوراطی مکاتبه شماره 4965/27/ص مورخ 09/06/1400 با جناب آقای فیروزی رئیس مرکز مطالعات و پایش بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، درخواست بررسی و قرار گرفتن موارد پیشنهادی شورای گفت و گوی استان در خصوص تسهیل صدور مجوز تخصیص اراضی و فرایند تامین زمین مورد نیاز پروژه های کشاورزی و غیر کشاورزی در دستور کار هیات مقررات زدایی را نموده است.

در خصوص عدم اجرای تفاهم نامه مرداد ماه سال 1399وزارت راه و شهرسازی و وزارت جهاد کشاورزی در استان و عدم تامین اعتبار و پرداخت به موقع حقوق عرفی مرتعداران، در فرآیند واگذاری اراضی در محدوده طرح های هادی روستایی و حریم و محدوده شهرها پیشنهاد می شود مبالغ حقوق عرفی مرتعداران با اعلام ادارات منابع طبیعی به ستاد سازمان به صورت ملی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت راه و شهر سازی تعیین تکلیف گردد و تحویل و تحول اراضی در استان ها منوط به پرداخت این حقوق نگردد. و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

در خصوص نحوه تخصیص اراضی به طرح های پرواربندی شتر پیشنهاد می گردد صرفا اجرای طرح های شترداشتی مشمول بخشنامه شماره 6570/1/99 مورخ 15/03/1399 سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گردیده و برای طرح های پرواربندی شتر کمافی السابق امکان واگذاری اراضی در قالب دستورالعمل ضوابط واگذاری از طریق مدیریت امور اراضی با تخصیص اراضی از ناحیه ادارات کل منابع طبیعی و آخیزداری فراهم گردد. و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

بررسی پیشنهادات اداره کل منابع طبیعی استان مبنی بر تفویض اختیارات به استان در حوزه های واگذاری امور اراضی در فرایند تامین زمین مورد نیاز پروژه ها

پیشنهاد می گردد ممنوعیت واگذاری اراضی و عرصه های مرتعی ملی جهت طرح های پرورش و نگهداری دام های سبک به متقاضیانی غیر از دارندگان پروانه چرا (پروانه بهره برداری مرتع) و مجریان طرح های مرتعداری، موضوع بخشنامه شماره 41677/64/98 مورخ 7/12/98 دفتر امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، صرفاً برای واحد های نگهداری (داشتی) و پرورش دام های سبک در مقیاس کوچک اعمال گردد و طرح های پرورش دام صنعتی بزرگ مقیاس از شمول آن مستثنی شوند. و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

ملی

در خصوص تعیین تکلیف اراضی و عرصه های ملی و دولتی تحت تصرف و بهره برداری تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی که از یک طرف فاقد مجوز قانونی بهره برداری (قرارداد واگذاری و یا سند مالکیت) بوده و از طرف دیگر دارای مجوز قانونی بهره برداری از منابع آبی مورد استفاده می باشند، با امعان نظر به مفاد نظریه شماره 200/3777/230/1000 مورخ 17/12/98 معاونت حقوقی پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری و رفع ابهام از نحوه اجرای رای 373 هیات عمومی دیوان عدالت اداری و با مدنظرقراردادن قانون «تعيين تكليف چاههاي آب فاقد پروانه بهره برداري» مصوب سال 1389 كه درآن قانون گذار وزارت نيرو را موظف نموده نسبت به صدور پروانه بهره برداري براي چاههاي آب كشاورزي كه قبل از سال 85 حفر و در حال بهره برداري مي باشند اقدام نمايد، پيگيري الحاق ماده واحده اي با مضمون ذيل به يكي از قوانين ذيربط (مثلا قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي) پيشنهاد مي گردد.

ماده واحده: به وزارت جهاد كشاورزي اجازه داده مي شود آن بخش از اراضي ملي و دولتي كه بدون اخذ مجوز تحت كشت گونه هاي گياهي اعم از زراعي و يا باغي و همچنين صنايع و فعاليتهاي تولیدی مرتبط با بخش كشاورزي قرار گرفته اند و در حال حاضر با همان كاربري در حال بهره برداري مي باشند (با سابقه و قدمت تصرف قبل از سال 1385 و دارا بودن منبع آبي داراي مجوز قانوني) را پس از تعيين تكليف حقوقي (اخذ اجرت المثل ايام تصرف وخسارت وارده به پوشش گياهي) و تخصيص توسط سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور در چارچوب ضوابط مقرر در «دستورالعمل ضوابط واگذاري اراضي ملي و دولتي» با رعايت مفاد تبصره (2) ماده (9) قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي (واگذاري به صورت استيجاري و بدون انتقال قطعي اراضي) به بهره برداران واگذار نمايد. صددرصد درآمد حاصل از اجراي اين قانون براي انجام طرح هاي مختلف منابع طبيعي و در راستاي حفظ منابع پايه (آب و خاك)، توسعه پوشش حفاظتي از جنگلها و مراتع و اجراي طرحهاي آبخيزداري و آبخوانداري در اختيار سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور قرار مي گيرد. و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت وگوی ملی ارسال گردد.

پیشنهادات در سطح ملی به دبیرخانه شورای گفت وگوی ملی ارسال شده است.

دبیرخانه شوراطی مکاتبه شماره 4965/27/ص مورخ 09/06/1400 با جناب آقای فیروزی رئیس مرکز مطالعات و پایش بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، درخواست بررسی و قرار گرفتن موارد پیشنهادی شورای گفت و گوی استان در خصوص تسهیل صدور مجوز تخصیص اراضی و فرایند تامین زمین مورد نیاز پروژه های کشاورزی و غیر کشاورزی در دستور کار هیات مقررات زدایی را نموده است.

شصت و چهارمین جلسه شورا مورخ 21/05/1400

بررسی موانع و راه کارهای پیشنهادی اداره کل راه و شهرسازی استان در راستای مانع زدایی و پشتیبانی جهت تسهیل در امر سرمایه گذاری

 

 

 

 

 

 

با عنایت به نبود نقشه جامع درخصوص کنترل ضوابط و حرایم دستگاههای ذیربط در امر واگذاری اراضی که بعضا به دلیل تداخل این حرایم و ضوابط پاسخگویی به استعلامات دچار تاخیر شده و یا منجر به چندین مرتبه جابجایی محل پیشنهادی اجرای طرح می گردد، پیشنهاد می شود سازمان مدیریت و برنامه ریزی طی مدت یک ماه کلیه حرایم و ضوابط موجود دستگاههای ذیربط را بر روی یک نقشه GIS (در قالب نقشه های آمایش سرزمین) به عنوان نقشه کنترل ضوابط و حرایم پیاده سازی نموده و اراضی مستعدی که در این نقشه با هیچ یک از حرایم و ضوابط دستگاهها تداخل ندارند توسط مراجع واگذاری زمین جهت استفاده متقاضیان سرمایه گذاری معرفی گردند. در یک برنامه بلند مدت (یک ساله) تامین اعتبار لازم جهت انتخاب مشاور و تهیه ضوابط و حرایم دستگاه هایی که حرایم و ضوابط آنها مشخص و یا کامل نمی باشد صورت پذیرد.

استانی

مکاتبه لازم به شماره 1479/130/1400 در تاریخ 02/06/1400 با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان صورت گرفت.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز طی مکاتبه شماره 264268 مورخ 13/06/1400 لایه های تقسیمات کشوری، لایه شهرها و روستاهای استان را به اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ارسال نموده است. و اعلام نموده است سایر لایه های اطلاعاتی و حرائم مربوطه بایستی از دستگاه های متوی اخذ گردد.

موضوع در حال پیگیری می باشد.

عدم پاسخگویی شفاف و به موقع به استعلامات 13 گانه توسط دستگاه ها موجب طولانی شدن روند بررسی و صدور رای و تثبیت کاربری در مراجع ذیصلاح می شود. بدین منظور مقرر شد معاونت عمرانی استانداری هماهنگی لازم را با دستگاه های پاسخ دهنده به استعلامات 13 گانه انجام داده و از دستگاه ها درخواست شود تا استعلامات را به صورت شفاف و واضح پاسخ داده و حرائم مربوطه را برروی نقشه UTM جانمایی نمایند.

مکاتبه لازم به شماره 1477/130/1400 در تاریخ 02/06/1400 با معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری صورت گرفت.

پیرو آن جلسه ای یا حضور نمایندگان اداره راه و شهرسازی شمال و جنوب استان، جهاد کشاورزی، اتاق بازرگانی و دبیرخانه شورای گفتگو در تاریخ 11/06/1400 در محل دفتر فنی امور عمرانی وحمل و نقل و ترافیک استانداری برگزارشد و مصوبات جلسه مذکور در دست پیگیری می باشد.

با عنایت به مغایرت قانون ثبت اسناد و املاک در صدور سند مالکیت اراضی واقع در خارج از محدوده و حریم شهرها با بخشنامه آیین نامه اجرایی کارگروه امور زیربنایی و شورای توسعه استان که منجر به عدم طرح پرونده های اشتغال و سرمایه گذاری فاقد سند ثبتی در کارگروه امور زیربنایی می شود. پیشنهاد می گردد موضوع اصلاح قانون ثبت اسناد و املاک به نحوی که موجبات تسهیل در صدور سند مالکیت اراضی واقع در خارج از محدوده و حریم شهرها بدون نیاز به شرط حصار کشی و احداث ابنیه فراهم شود و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت­وگوی ملی ارسال گردد.

ملی

پیشنهادات ملی به دبیرخانه شورای گفت و گوی ملی ارسال شده است.

عدم انطباق با واقعیت و قدیمی بودن بعضی از طرح های فرادست استان (طرح های ناحیه ای) موجب می گردد که در بعضی از نقاط استان سرمایه گذاری میسر نشده و جهت انجام کار نیاز به کمیسیون های رفع موانع تولید، اقتصاد مقاومتی و … باشد تا این مغایرت ها رفع گردند. به منظور رفع این مشکل پیشنهاد می شود در طرح های ناحیه ای استان بازنگری صورت گرفته و تامین اعتبار جهت آن انجام شود و و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت­وگوی ملی ارسال گردد.

افزایش سقف اختیارات استان در واگذاری اراضی دولتی در محدوده و حریم شهر ها به نحوی که اختیار واگذاری زمین در داخل محدوده شهرها به میزان 2 هکتار و در حریم شهرها به میزان 10 هکتار به استان تفویض گردد و این موضوع جهت پیگیری به شورای گفت­وگوی ملی ارسال گردد.

دستور جلسه 2:

بررسی مشکلات برخی از قوانین نظام بانکی در راستای مانع زدایی و پشتیبانی از تولید:

الف- دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری و عدم حذف سود مرکب

ب- حذف مقررات مربوط به اقاله واحدهای تملک شده از سوی بانک ها

ج- عدم اعمال مقررات حذف وجه التزام تاخیر تادیه پلکانی نسبت به تسهیلات قبل از تاریخ 07/07/1394

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد می شود موضوع اقاله واحد های تولید در مقررات جدید بانکی مجدد احیا شده و مصوب گردد “موسسه اعتباری موظف است نحوه و زمان مزایده وثائق تملیکی را حداقل ۳۰ روز قبل از مزایده، به اطلاع مالک قبلی آن برساند. در صورتی که مالک قبلی، قبل از بازگشایی پاکت های مزایده، كتبا اعلام آمادگی نماید، موسسه اعتباری موظف است مال مذکور را مطابق مقررات ناظر بر قرارداد فروش اقساطی به مالک قبلی واگذار نماید. قیمت فروش اقساطی این اموال با توجه به قیمت تمام شده و سود دوران اقساط تعیین خواهد شد.” و این موضوع از طریق شورای گفت و گوی ملی پیگیری شود.

ملی

پیشنهادات ملی به دبیرخانه شورای گفت و گوی ملی ارسال شده است.

دبیرخانه شورای گفتگو ضمن ارسال صورتجلسه طی مکاتبه شماره 1551/130/1400 مورخ 07/06/1400 از تمام شوراهای استانی گفت و گوی دولت و بخش خصوصی درخواست اظهار نظر در خصوص موضوعات بانکی مطرح شده را نموده است تا با پیگیری و جمعبندی نظرات، پیشنهادات جامع تری را جهت طرح در صحن اصلی شورای گفت و گوی ملی ارسال نماید.

همچنین شورای گفتگو در خصوص اقاله واحدهای تملیکی در تاریخ 02/06/1400 با شورای گفتگوی 25 استان مکاتبه نموده و آمادگی خود را جهت برگزاری جلسات مشترک با موضوع احیای واحدهای تملک شده اعلام نموده است.

نامه به دیوان محاسبات کشور و اعلام آمادگی جهت انجام پروژه و درخواست اطلاعات 1761 واحد تملک شده

نامه به خود شورا ارسال شد و درخواست کردیم که این موضوعات را در صحن شورا مطرح نمایند

از آنجایی که با توجه به قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) مصوب 1362 تصویب مقررات راجع به نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری و سایر مقررات موضوع این قانون صرفاً در صلاحیت هیات وزیران است (نه شورای پول و اعتبار)، و این موضوع که «دریافت زیاده بر دین، در ازای اعطای مهلت» یا «دریافت سود مرکب» به هر روش که انجام شود مغایر با شرع و قوانین بیان شده می باشد لذا پیشنهاد می شود با پیگیری شورای گفت­و گوی ملی از شورای پول و اعتبار درخواست شود مفاد دستورالعمل اجرایی نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری که اثر اجرای آن اخذ سود مرکب یا دریافت زیاده، بابت اعطای مهلت به تسهیلات گیرنده است لغو نماید.

نظر به اینکه مرجع تفسیر آیین نامه “اصلاحی وصول مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول موسسات اعتباری (ارزی و ریالی) مصوب ۱۰/۰۶/۱۳۹۴ شورای پول و اعتبار” با مرجع صادر کننده است و اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی صلاحیت تفسیر آن را نداشته است لذا پیشنهاد می شود از شورای پول و اعتبار درخواست شود تا با توجه به فلسفه حذف خسارت پلکانی از قراردادهای تسهیلاتی، تفسیری صحیح از آیین مذکور را ارائه نماید تا مشکل گرفتاران نرخ وجه التزام پلکانی حل شود. و این موضوع از طریق شورای گفت و گوی ملی پیگیری شود.

 

شصت و پنجمین جلسه شورا مورخ 25/06/1400

دستور جلسه

شرح دستور

گزارش کارشناسی

مصوبه

نوع مصوبه

توضیحات و اقدامات

دستور جلسه 1:

بررسی راهکارهای بهبود و توسعه صنایع کوچک و متوسط استان

 

گزارش کارشناسی جلسه 65.docx

به‌منظور توسعه و رفع موانع SME های موجود پیشنهاد می‌شود با محوریت SPX و همکاری مرکز مطالعات اتاق شورای مشورتی با حضور نهادهای مربوطه (شرکت شهرک‌های صنعتی، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان، پارک‌های علم و فناوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان و …) تشکیل و اقدامات لازم برای عارضه‌یابی، رفع موانع در حوزه قوانین، تأمین نيازهاي مشاوره­اي، آموزشي، بهره‌وری، فرهنگ‌سازی و … انجام شود.

استانی

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 25/06/1400 مکاتبات لازم به شماره های 1814/130/1400، 1813/130/1400، 1807/130/1400، 1808/130/1400، 1804/130/1400 در تاریخ 01/07/1400 با پارک علم و فناری استان، سازمان های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان، مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، سازمان مدیریت و شرکت شهرک های صنعتی و مکاتبه شماره 3027/130/1400 در تاریخ 12/07/1400 با واحد spx اتاق انجام و موضوع در حال پیگیری است.

برای ایجاد SME های جدید در سطح کوچک پیشنهاد می‌شود که صاحبان ایده از طریق مراکز رشد، مراکز نوآوری و … برای راه‌اندازی اولیه اقدام نمایند و در راستای کمک به توسعه آن‌ها به‌منظور تولید صنعتی این شرکت‌ها، تأمین فضاهای کوچک کارگاهی (متراژ حدود 250 مترمربع) با زیرساخت‌های اولیه (آب، برق، گاز و … ) توسط شرکت شهرک‌های صنعتی فراهم گردد.

استانی

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 25/06/1400 مکاتبات لازم به      شماره های 1810/130/1400، 1814/130/1400، 1808/130/1400، 1807/130/1400 و 1804/130/1400 در تاریخ 01/07/1400 با کمیسیون هماهنگی بانک های استان، پارک علم و فناوری استان، شرکت شهرک های صنعتی استان، سازمان های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان، سازمان مدیریت و مکاتبه شماره 3024/130/1400 در تاریخ 12/07/1400 با مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق انجام و موضوع در حال پیگیری است.

با توجه به عدم دسترسي به منابع مالي کم‌بهره، ضمانت‌نامه‌های بانكي، خدمات بيمه تجارت و طولاني بودن سرعت واگذاري تسهيلات پیشنهاد می‌شود

<![if !supportLists]>          <![endif]>کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان، بانک یا بانک‌هایی را برای اعطای تسهیلات مشخص و معرفی نماید.

<![if !supportLists]>          <![endif]>همچنین شرکت شهرک‌های صنعتی اقدامات لازم جهت ايجاد یا فعال شدن صندوق خدمات مالي و بیمه‌ای برای SME ها را انجام دهد.

استانی

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 25/06/1400 مکاتبات لازم به شماره های 1810/130/1400، 1808/130/1400 در تاریخ 01/07/1400 با کمیسیون هماهنگی بانک های استان و شرکت شهرک های صنعتی استان و مکاتبه شماره 3026/130/1400 در تاریخ 12/07/1400 با مرکز کسب و کار اتاق انجام و موضوع در حال پیگیری است.

کمیسیون هماهنگی بانک های استان طی نامه شماره 2873/08/2 مورخ 06/07/1400 اعلام داشته است با توجه به اینکه تاکنون تکالیف خاصی به بانک های خصوصی استان صورت نپذیرفته و بالغ بر 20 درصد از منابع استان در این بانک ها متمرکز می باشد پیشنهاد کمیسیون در این خصوص، بانک های خصوصی استان می باشد.

با عنایت به مشخص نبودن مزیت‌ها و اولویت‌های نسبي و سرمایه‌گذاری در استان مبتني بر قابلیت‌ها و نیازمندی‌های صنايع استان، پیشنهاد می‌شود برای راه‌اندازی SME های متوسط فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسط ستاد سرمایه‌گذاری استان شناسایی و دسته‌بندی شود و در کنار آن شرایط سرمایه‌گذاری تسهیل شده فراهم شود.

همچنین شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان حمایت‌های لازم برای تأمین زیرساخت‌ها را انجام داده و کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان بانک یا بانک‌هایی را مشخص و جهت اعطای تسهیلات برای تأمین مالی این SME ها معرفی نماید.

استانی

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 25/06/1400 مکاتبات لازم به     شماره های 1810/130/1400، 1808/130/1400، 1805/130/1400، 1813/130/1400، 1807/130/1400 و 1804/130/1400 در تاریخ 01/07/1400 با کمیسیون هماهنگی بانک های استان، شرکت شهرک های صنعتی استان، سازمان های جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، مرکز خدمات سرمایه گذاری استان، سازمان های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مکاتبه شماره 3026/130/1400 در تاریخ 12/07/1400 با مرکز کسب و کار اتاق انجام و موضوع در حال پیگیری است.

کمیسیون هماهنگی بانک های استان طی نامه شماره 2873/08/2 مورخ 06/07/1400 اعلام داشته است با توجه به اینکه تکالیف خاصی به بانک های خصوصی استان صورت نپذیرفته و بالغ بر 20 درصد از منابع استان در این بانک ها متمرکز می باشد پیشنهاد کمیسیون در این خصوص، بانک های خصوصی استان می باشد.

به‌منظور توسعه SME ها پیشنهاد می‌شود نهادهای متولی (سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب، جهادهای کشاورزی شمال و جنوب، میراث فرهنگی و شرکت شهرک‌های صنعتی) ظرفیت‌های صادراتی را در حوزه‌های مختلف به اتاق اعلام نمایند و اتاق با ایجاد شورای مشورتی صادرات با حضور سازمان‌ها  و ارگان‌های مربوطه جهت مشخص کردن مزیت‌ها و اولویت‌های صادراتی و همچنین فراهم کردن شرایط تسهیل در فرایند صادرات آن‌ها اقدام نماید.

استانی

با توجه به برگزاری جلسه در تاریخ 25/06/1400 مکاتبات لازم به شماره های 1809/130/1400، 1805/130/1400، 1808/130/1400 و 1807/130/1400 در تاریخ 01/07/1400 با سازمان میراث فرهنگی، سازمان های جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، شرکت شهرک های صنعتی استان و سازمان های صنعت، معدن و تجارت شمال و جنوب استان و مکاتبه شماره 3025/130/1400 در تاریخ 12/07/1400 با بخش توسعه بازار اتاق انجام و موضوع در حال پیگیری است.

سازمان میراث فرهنگی طی نامه شماره 2028/137/14002 مورخ 08/07/1400 ظرفیت صادرات صنایع دستی استان را به شرح زیر اعلام نموده است:

الف: صادرات چمدانی؛ که بر مبنای ورود گردشگر خارجی محاسبه        می گردد.

ب: صادرات به صورت رسمی؛ از مبادی گمرکات کشور صورت می پذیرد و با توجه به مشکلات عدیده از جمله عدم وجود زیرساخت لازم در زمینه خدمات پس از تولید در استان، تولیدکنندگان صادرات محصولات صنایع دستی را از مبادی گمرکات سایر استان ها انجام می دهند.

ظرفیت صادرات صنایع دستی استان در رشته های قالی بافی، گلیم بافی، گلیم شیرکی پیچ، گلیم چهار ماشوله، حصیر بافی، پته دوزی، چاقو سازی راین، سفال و سرامیک، زیورآلات سنتی و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی می باشد.

دستور جلسه 2:

تعیین جایگزین یکی از اعضای بخش خصوصی و تعاونی شورا به استناد تبصره 1 ماده 2 دستورالعمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شوراهای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

به استناد تبصره 1 ماده 2 دستورالعمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شوراهای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی، با عنایت به تغییرات صورت گرفته در انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان کرمان، جناب آقای دکتر مجید نورانی رئیس جدید انجمن جایگزین جناب آقای دکتر عماد جمعه زاده می‌شوند.

استانی